+420 608 33 11 00(po - čt: 7:00 - 17:00, pá: 7:00 - 15:00)

Aktuality pro motoristy

Praktický návod: Jak jednat, když pojišťovna zdraží povinné ručení

28.11.2012 - 15:07

Levné povinné ručení je minulostí, některé pojišťovny to již oznamují svým klientům. Přinášíme praktický návod, jak v takové situaci jednat, abyste pojistili své auto bez velkého risku a zbytečného přeplácení.

Jestliže od své pojišťovny dostanete oznámení, že vám povinné ručení zdraží, je dobré vědět, že je to důvod k výpovědi. Výpověď musíte podat písemně do jednoho měsíce od chvíle, kdy se o změně dozvíte. Můžete tak učinit i na přepážce. Změnit pojistitele můžete také šest týdnů před výročím smlouvy, což je den, kdy bylo pojištění sjednáno.

Pokud chcete zvolit dobré povinné ručení za rozumnou cenu a přejít k jiné pojišťovně, je užitečné se řídit několika praktickými radami.

Rada 1.: Zjistěte své stávající pojistné limity
Ze stávající pojistné smlouvy si zjistěte, jaké pojistné limity máte dosud sjednané. Tedy jak vysokou škodu pojišťovna uhradí, pokud způsobíte svým autem škodu na majetku a zdraví. Limity se pohybují v rozpětí od 35 milionů do 150 milionů korun. "Nejnižší zákonem stanovený limit 35 milionů na škody na majetku a 35 milionů korun na zdraví nemusí ale vždy stačit," upozorňuje Tomáš Kabele, ředitel Odboru pojištění motorových vozidel České pojišťovny.

Rada 2.: Ověřte si rozsah asistenčních služeb
Ve smlouvě si také ověřte, jaký rozsah asistenčních služeb máte zahrnutý v ceně. V rozsahu asistenčních služeb se pojišťovny liší a je třeba si dát na to pozor. Za základní asistenční službu je dnes považován například odtah vozidla do servisu. V ceně ale můžete mít třeba i úschovu nepojízdného vozu, zapůjčení náhradního auta a další servis asistenčních služeb.

Rada 3.: Udělejte si aktuální cenový přehled
Pak se porozhlédněte, jaké povinné ručení s asistenční službou můžete získat u jiných pojišťoven za zhruba stejnou cenu. Porovnat ceny lze dnes snadno na internetových porovnávačích. Počítejte ale s tím, že zde nenajdete celkovou nabídku od všech pojišťoven, ale zpravidla jen vybrané produkty několika pojistitelů. Navíc některé pojišťovny, jako třeba Allianz, na internetových porovnávačích vůbec nejsou. Proto je užitečné se podívat i na webové stránky pojistitelů.

Rada 4.: Zkuste licitovat se stávajícím pojistitelem
Jakmile budete znát aktuální ceny na trhu, oznamte stávající pojišťovně, že kvůli zdražení chcete přejít jinam, protože máte výhodnější nabídku. Zároveň sdělte, o kolik korun je tato nabídka lepší, a naznačte, že ještě nejste zcela rozhodnuti po ní sáhnout. Pokud jste dobrý řidič, který jezdí bez nehod, může se stát, že si vás pojišťovna bude chtít udržet a dostanete zajímavější nabídku.

Rada 5.: Zvolte pojistný limit, který vám sedí
Pokud se rozhodnete změnit pojistitele, pečlivě zvažte, na jaké limity se nově pojistíte. Čím nižší limity zvolíte, tím bude povinné ručení levnější. Hrozí ale vyšší riziko, že část škody, kterou svým autem způsobíte na majetku či zdraví, zaplatíte ze svého. Při rozhodování, jaký limit zvolit, přihlížejte vždy ke svým řidičským schopnostem, kolik najezdíte kilometrů, kde jezdíte a zda své auto půjčujete jiným řidičům.

Pro správné rozhodnutí vám mohou pomoci doporučení odborníků pro nejčastěji sjednávané limity:

Jaké limity zhruba volit, abyste zbytečně neriskovali

  • Limit 35/35: "Limit je vhodný pro zkušené řidiče, kteří využívají své vozidlo velmi nepravidelně a spíše ojediněle pro cesty v blízkém okolí. Je vhodný i pro druhé vozidlo v rodině, které slouží pro pojížďky do obchodu, na poštu či úřad. Začátečník by měl na tento limit úplně zapomenout a vybrat si některý vyšší," přibližuje Renata Čapková, mluvčí České podnikatelské pojišťovny.
  • Limit 50/50: "Tento limit volí řidiči, kteří jezdí v běžných vozech a mají hodně zkušeností," přibližuje Václav Bálek z pojišťovny Allianz. "Považujeme ho za dostatečný pro většinu vozidel občanů i pro firemní automobilky, které najezdí ročně relativně nízký počet kilometrů," doplňuje Renata Čapková.
  • Limit 100/100: "Doporučujeme ho všem vozidlům s vysokým kilometrickým proběhem a všem vozidlům jezdícím do zahraničí," říká Čapková. "Je vhodný pro řidiče, který zatím nemá dostatek řidičských zkušeností. A dále i pro majitele auta, který svůj vůz půjčuje jiným řidičům, například členům rodiny, kteří nemají velké řidičské zkušenosti," dodává Václav Bálek.
  • Limit 150/150: Tento nejvyšší limit je podle odborníků vhodný pro řidiče, kteří jezdí hodně, celoročně, za každého počasí a na dlouhé trasy. Vysoký limit je vhodný i pro ty, kdo nechtějí riskovat, že na pokrytí případné velké škody nebude nízký limit stačit.

Rada 6.: Získejte alespoň dvě finální nabídky
Jestliže zvolíte limit, který vám nejvíce sedí, udělejte si čas a snažte se získat alespoň dvě finální nabídky. Vyplatí se dojít případně i na pobočky vytipovaných pojišťoven.

 

Při osobním jednání na přepážce totiž můžete získat informace, o kterých byste se jinak nemuseli dozvědět. Třeba to, že vám pojišťovna sleví, protože v autě vozíte děti. Nebo se dozvíte, že sice jste nezkušený řidič, ale pojišťovna vám i přesto dá zajímavou slevu, pokud po sjednanou dobu žádnou škodu nezpůsobíte. Nebo zjistíte, že jste zapomněli na starou dávno zrušenou smlouvu, u které je delší bezeškodní průběh než u té stávající a povinné ručení tím výrazně zlevní.

Rada 7.: Zvažte připojištění podle míry rizika
Pokud nemáte havarijní pojistku, zvažte, zda si k novému povinnému ručení sjednáte i některá připojištění. V jejich nabídce si začínají pojišťovny nyní velmi konkurovat a snaží se přicházet s nejrůznějšími novinkami. Volte vždy taková rizika, která mohou vašemu autu nejvíce hrozit, například řádění živlů, odcizení auta, střet se zvěří či třeba rozbití čelních skel.

 

Zdroj: http://finance.idnes.cz/co-delat-kdyz-zdrazi-povinne-ruceni-d6h-/poj.aspx?c=A121121_130327_ruceni_sov